Мета: закріпити знання учнів про іменник як частину мови; перевірити знання, уміння,навички учнів знаходити іменники серед інших слів, розрізняти категорії іменників, визначати рід, число іменників; повторити види речень за метою висловлювання; активізувати словниковий запас учнів, орфографічну пильність, аналітико-синтетичні вміння; створювати умови для розвитку творчих здібностей та образного мислення учнів, самостійності, цілеспрямованості, ціннісного ставлення до природи, прагнення допомагати птахам взимку.
Тип уроку: урок закріплення знань з використанням інтерактивних вправ.
Обладнання: малюнки птахів, сніговик, сніжинки, програвач, музика П.І.Чайковського із циклу «Пори року».
Хід уроку
І. Організаційний момент
ü Ось дзвінок сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок скоріше починаймо!
На уроці підсумковім
Треба дружно працювати,
Щоб змогли на всі питання
Діти відповіді дати.
ü Момент очікування. «Мікрофон»
-Діти, що ви чекаєте від нашого уроку і яким хочете його побачити?
– Сьогодні на наш урок завітав мудрий Звіздар.
Він також хоче дати вам настанову на урок.
Звіздар:
Любі друзі,пам'ятайте:
В мові немає дрібниць,
Правила добре вивчайте,
Щоб не мати одиниць.
А щоб правильно писати
Та висловлювать думки.
Рідну мову треба знати,
І вивчати залюбки!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми та мети уроку.
– Розв’язавши кросворд, ви дізнаєтесь тему нашого уроку.
Звіздар загадує загадки.
1.Ой, яка ж вона гарненька, пишнохвоста і руденька,
Не звірятко – просто диво: невгамовне, пустотливе.
Вгору – вниз, на гілку – з гілки. Хто це буде, діти? (Білка)
2.Сиві воли усе поле затягли. (Туман)
3.Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає.( Вітер)
4.Ніжна зірка сніжно-біла на рукав до мене сіла.
Поки ніс її сюди, стала краплею води.(Сніжинка)
5.Невидимка ходить гаєм, всі дерева роздягає. (Осінь)
6.Хто наткав полотна аж до лісу від вікна?
І сміється, задається, що довкола білизна. (Зима)
7. Що росте над нами догори ногами? (Бурулька)
1
| |||||||||||
2
| |||||||||||
3
| |||||||||||
4
| |||||||||||
5
| |||||||||||
6
| |||||||||||
7
| |||||||||||
- Яке слово утворилося у виділеному секторі? (Іменник)
Ми сьогодні згадаємо і повторимо усе, що ми вивчили про іменник на попередніх уроках. Тому давайте повторимо правило про іменник.
Іменники предмети називають,
На запитання хто? і що? відповідають.
Іменники різні бувають:
Є істоти — це хто?
А неістоти — це що?
Якщо один — це однина,
Якщо багато — множина.
Дітям пам'ятати слід,
Що іменник має рід:
Чоловічий — значить він,
А жіночий рід — вона,
Є й середній рід — воно.
Де не глянь,— іменник всюди,
Його найбільш вживають люди.
ІІІ. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку.
1. Інтерактивна вправа «Гронування»

Діти і відбирають із поданих слів та словосполучень(записані в кружечках-«виноградинках») усе, що їм відомо про іменник. Учитель прикріплює картки із записаними категоріями на «виноградну гілочку».

ІМЕННИК
істоти неістоти
синоніми антоніми
власні загальні
однина множина
чоловічий жіночий
середній рід
2. Хвилинка каліграфії.
Наш потяг рушає, вагони біжать,
А в потязі нашім учні сидять.
Наступна зупинка— час починати,
Щоб букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба розпочати.
Букви писатиму — рівненько,
Щоб були усі гарненькі,
Щоб залюбки дивився я,
Вчителька й моя сім'я.
Всім малятам покажу:
Ручку я ось так держу.
Сяду рівно, не зігнусь,
за роботу я візьмусь.
v Запис на дошці: Зз зз зи зм ма им
– Яке слово можна утворити із цих словосполучень? (Зима)
А що означає це слово, нам розповість мудрий Звіздар.
v Звіздар:
Прийшло це слово до нас з індоєвропейської мови і означає «холодна, неприємна пора року».
v Обведіть у повітрі ці буквосполучення й запишіть у зошит утворене слово.
v Інтерактивна вправа «Сенкан»
Іменник: Зима
Іменник+прикметник: Зима холодна (люта, морозна, біла, сніжна тощо)
Іменник+прикметник+дієслово: Зима холодна прийшла (настала, прилетіла тощо)
Речення: Настала холодна зима.
v Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
Які картини постають в уяві, коли ви чуєте слово «зима»?
Сніг,іній, бурулька, мороз, лід, віхола, сніжинка, санчата тощо.
v Зима заморозила і розвіяла вітром речення про себе й воно розірвалося на окремі слова, в яких переплуталися літери. Спробуйте скласти і прочитати це речення.
інСг ан опялх, діл ан ічкарх, ховіла єгуля.
v Запишіть утворене речення.
Сніг на полях, лід на річках, віхола гуляє.
3. Стимулювання учнів до активної діяльності.
v Бесіда.

Закінчуються дні зимового панування, але вона ніяк не хоче залишати свої володіння і намагається втриматися якомога довше. Тому прислала Зима до нас на урок свого помічника, а кого?
Дізнаєтесь це, відгадавши загадку.
Очі – чорні намистинки,
Ніс з великої морквинки,
Ротик – смужка бурякова,
Руки – гілочка вербова,
Чорні ґудзики – вуглинки
І біленька кожушинка.
А на голові відерко –
Дерев’янеє цеберко. (Сніговик)
Але він не просто завітав до нас на урок, а й приніс чарівну торбинку, у якій знаходяться сніжинки.
Та ці сніжинки не прості, на них є різні завдання, які ви маєте виконати на уроці. Якщо ви виконаєте усі завдання, отримаєте сюрприз від Сніговичка.
І першу сніжинку ви отримуєте за каліграфічну хвилинку.
(Із зворотнього боку на сніжинці буква «м»)
4. Вибірковий диктант.
§ Уявіть,ніби ви зараз на засніженій галявині серед укритих інеєм дерев.
(звучить музика П.І.Чайковського із циклу «Пори року» Зима)
§ Завдання: послухати вірш і «упіймати зимові іменники» оплесками.
Он як мете метелиця
І як вертить хурделиця!
А за ними завірюха
І найменша спритна хуга.
Не втомилась сніговиця
У рясній своїй спідниці.
І віхола, і завія
Полетіли з вітровієм.
§ Записати ці іменники.
§ Чим цікаві ці слова? (Пов’язані із зимою. Це слова, близькі за значенням,синоніми)
§ Сказати правило про антоніми і синоніми.
І другу сніжинку ви отримуєте за це завдання
(Із зворотнього боку на сніжинці написано букву «о»)
5. Гра «Знайди імена дітей» (діти указкою показують імена)
ЛО
|
ВА
|
ТО
|
МА
|
ГЛА
|
МІ
|
ЖЕ
|
ША
|
А
|
ПА
|
ЛЯ
|
НА
|
ДЯ
|
КО
|
ВО
|
СЯ
|
НЯ
|
ЛА
|
АЛ
|
ЗІ
|
СА
|
РИ
|
ВІ
|
ІН
|
Сказати правило про власні і про загальні іменники.
(Вручення третьої сніжинки з буквою «л»)
ІV.Фізкультхвилинка.
Трішки ми попрацювали, сили наші підупали.
Нам потрібно відпочити – свої сили відновити!
(Діти виконують вправи)
V. Продовження роботи над завданнями уроку.
1.Гра «Сніжки».
Хто отримає «сніжку»,той має сказати комплімент зимі, але так, щоб слова-прикметники не повторювалися (холодна, крижана, люта, сердита, морозна, сніжна, кришталева тощо)
Сказати правило про зв'язок іменників з прикметниками.
Діти отримують сніжинку з літерою «о»
2. Зорово-слуховий диктант.
· Прочитати текст
Надворі лютий. Усе навколо біле. А яке гарне деревце горобини! Червоногруді снігурі ніби обліпили його і ласують ягідками. Ці птахи – наші гості. Разом з ними прилітають шишкарі, омелюхи.
Діти, зробіть годівнички і підгодовуйте птахів!
· Що ми можемо зробити, щоб полегшити птахам узимку життя?
· Хто з вас удома виготовив годівничку і підгодовує пташок?
· Як пташки віддячують за це навесні?
· Яка пташка із наведених у диктанті прилетіла до нашої годівнички?
· Відшукайте схему, яка відповідає назві пташки.
· На яке запитання відповідає слово «пташка»?
· На яке запитання відповідає слово «годівничка»?
· Сказати правило про іменники істоти, неістоти.
Хто це? Лікар, мама, кіт,
Птах, комаха і ведмідь.
Що це? Книжка, дошка, мед,
Чоботи, штани, корсет.
Хто?- іменники-істоти,
Що? – це значить – неістоти.
· Записати в зошити спонукальне окличне речення.
Діти отримують сніжинку з літерою «д»
3. Робота в парах.

Одяглися люди в шуби, натопили жарко груби.
Білки граються в дуплі, миші в норах у землі.



Діти отримують сніжинку з літерою «ц»
4. Робота в групах.
· За визначений час (2хв) розподілити подані іменники за родами.
Тісто, білка, риба, окунь, сонце, стіл, лампа, книга, жито, сонце, корова, телятко, бик, кишеня, торт, сіно, голуб, зерно, ручка, ніж, вікно, промінь, літо, підлога, сир, молоко, гумка, день, клас, учениця, квітка.
· Перевірка.
· Сказати правило про рід іменників.
Діти отримують сніжинку з літерою «і»
VІ. Підсумки уроку.
v Що сподобалося на уроці? («Мікрофон»)
v Подяка, оцінювання
Дуже ви були старанні.
Отже, всі ви – учні гарні.
І за працю на уроці
Вам подякувати хочу.
vА яке слово подяки від сніговита ви отримали, дізнаєтесь, коли прочитаєте букви на сніжинках (молодці)
v Збіг наш урок, як коротка мить.
v Дуже швидко час біжить.
v Ще попереду у нас багато кроків
v І цікавих, і важких уроків.
v Завдання покличуть у майбутнє,
v Найскладніше ж завдання — життя.
v Так намагайтесь вправно все вивчати.
v Пам'ятайте: учня скарб — знання!
Немає коментарів:
Дописати коментар