Мета: розширити знання дітей про їхні особисті права, підвести учнів до розуміння того, що необхідно не лише знати свої права, але й сумлінно виконувати свої обов’язки;прагнути розуміння необхідності виконувати правила поведінки в школі;виховувати повагу до вчителів, однолітків та людей , що є старшими за віком. Сприяти розвитку мислення, уяви, пам’яті і самостійності.
Презентація до уроку
Обладнання: презентація до урок, ,
вислови про права , роздатковий матеріал, стрілочки ( для стежки), ватман для стежок, плакат з малюнком школи;
грамзапис мінус « Вчать у школі», роздатковий матеріал для гри «Світлофор».
Хід заняття
І.Організація
дітей
1.Емоційний
настрій на заняття. (Слайд 1)
Ось дзвінок
нам дав сигнал,
Працювати час настав,
То ж і ми часу не гаймо,
Заняття з права починаймо.
Працювати час настав,
То ж і ми часу не гаймо,
Заняття з права починаймо.
2. Вправа « Я ….,Я люблю…… (Слайд
2)( діти
називають своє ім’я та улюблене
заняття)
3. Вчитель: - Щоб розпочати наше
заняття , нам потрібно об’єднатися у групи.
Вправа « Світлофор»( діти об’єднуються по кольорам
світлофора: червоний, жовтий, зелений; учні
займають робочі місця)
ІІ. Повідомлення теми заняття.
1.
Пісня «Вчать у школі»
По складах читать слова,
Про закони і права,
Вчать у школі (3 рази).
Їх дотримуватись всіх,
І дорослих, і малих
Вчать у школі (3 рази)
Про закони і права,
Вчать у школі (3 рази).
Їх дотримуватись всіх,
І дорослих, і малих
Вчать у школі (3 рази)
2.Правила
роботи у групах.(Слайд 3)
- Для того, щоб наша робота була
ефективною, пропоную повторити правила роботи :
Дисципліна – підтримувати тишу в
класі , говорити з дозволу;
Толерантність
– поважати думку іншого, уважно
слухати, не перебивати;
Активність- брати участь у всіх подіях, вправах, ситуаціях;
Чесність і
щирість – надавати правдиву інформацію;
Піднята
рука – відповідати, піднявши руку.
3.Оголошення, представлення теми та (Слайд 4)
«Права», «Правила», «Обов’язки», ( Учні читають.) Це і буде темою нашого уроку.
«Права», «Правила», «Обов’язки», ( Учні читають.) Це і буде темою нашого уроку.
ІІІ. Актуалізація
знань учнів
1. Вправа « Мозковий штурм»
Ø Що таке права дитини?( кожна група обговорює і
доповідач висловлює міркування)
2. Зачитування правила про права
Права – забезпечені законом
можливості мати, користуватися й розпоряджатися соціальними благами й
цінностями, користуватися основними свободами у встановлених законом межах.
Ø Які права дітей втілені на малюнках? (Слайди 5 – 11)
( хлопчик і дівчинка – з іменами – право на ім’я ;
діти
відпочивають- право на відпочинок;
діти разом з сім’єю - право на сім’ю ;
діти в їдальні – право на повноцінне
харчування;
діти в лікарні – право на медичне обслуговування;
діти
сухають і дивляться телевізор, комп’ютер – право на інформацію;
діти сидять за партами – право на
освіту.
Ø Повторення прав дитини за плакатом « Світова книга прав
дитини» (Слайд 12) ( діти зачитують «
ланцюжком»)
Ø Всі діти мають право на…
-життя
-любов і турботу
-виховання у сім'ї
-повноцінне харчування
-відпочинок і дозвілля
-освіту
-медичну допомогу
-вільне спілкування
-інформацію
-усі діти рівні у своїх
правах
-особлива турбота дітям-інвалідам
-особлива турбота
дітям без сімей….
ІV.Ознайомлення з новою темою
ІV.Ознайомлення з новою темою
1.Відгадування загадки. (Слайд
13)
Стоїть вулик придорожній,
Уночі завжди порожній (школа)
Чистенькі віконця сміються до сонця
Діточки довкола – це наша люба (школа)
- Чому у загадці школа порівнюється з вуликом? (Велика кількість учнів, всі працюють під час уроків, а це багато шуму).
Стоїть вулик придорожній,
Уночі завжди порожній (школа)
Чистенькі віконця сміються до сонця
Діточки довкола – це наша люба (школа)
- Чому у загадці школа порівнюється з вуликом? (Велика кількість учнів, всі працюють під час уроків, а це багато шуму).
- А шумно
найбільше на перервах, бо не всі діти чемно себе поводять, напевно не знають
«Правил поведінки в школі»та своїх
обов’язків.
- Навіщо вивчати правила поведінки учнів в школі? (щоб їх не тільки знати, а й виконувати)
Учитель:
- Ви всі різні та несхожі одне на одного. Як же зробити так, щоб такі різні люди все ж таки жили з повагою одне до одного? Для цього існують правила, які регулюють стосунки між людьми. Життя змусило людей встановити багато різних правил, і ми маємо справу з ними на кожному кроці. Ось у нашому класі на стенді теж є «Правила нашого співжиття», «Правила для учнів». Всі ви повинні дотримуватись цих правил, щоб у школі під час уроків було тихо, щоб кожен мав своє місце за партою, щоб легше було вас навчати, а вам – учитися.
- Уявімо собі, що водії не дотримуються правил дорожнього руху. Що б тоді було?
3. Надання необхідної інформації. (Слайд 14)
Правила –норми суспільного життя, які
визначають дії людей,організацій, колективів у певних життєвих ситуаціях.
а) Зачитування учнями - експертами віршованих правил поведінки в школі.
а) Зачитування учнями - експертами віршованих правил поведінки в школі.
|
Вчасно приходити до школи
|
1. Вчасно йди завжди до школи
Та не спізнюйся ніколи.
Вчись раніше пробудитись,
Щоб до школи не спізнитись.
Та не спізнюйся ніколи.
Вчись раніше пробудитись,
Щоб до школи не спізнитись.
|
Зі всіма вітайся
|
І при цьому – посміхайся.
Всіх вітай: дітей, батьків,
Друзів і учителів.
|
Уважно
слухати вчителя
|
І веди себе поважно.
Щоб чогось не пропустити
Та все добре зрозуміти.
|
На уроці сидіти тихо
|
Завжди руку піднімай.
Там, де шум і крик буває,
Працездатності немає.
|
У школі
ходити спокійно
|
5.На перерві в ігри грайся,
А не бігай, не штовхайся.
Як ведеш себе негоже –
Завжди травма бути може.
|
Тримати речі
в порядку
|
В роздягальні не штовхайся.
Одяг власний зберігай
І чужий не розкидай.
|
Берегти
шкільне майно
|
Будь господарем у нім.
Парти бережи і стіни,
Скрізь поводь себе відмінно.
|
Берегти
книжки
|
В кожній щось цікаве є.
То ж на книжці не малюй
Та не рви її, не псуй.
|
Дотримуйся чистоти
|
Скрізь дотримуйсь чистоти.
Слідкувати завжди треба,
Щоб порядок був у тебе.
|
Чемно
поводитися в їдальні
|
10.У їдальні
всі їдять,
Там не бігають – сидять.
Як їси – не поспішай,
Все прожуй, тоді ковтай.
|
В туалет йди
при потребі
|
Чистота там завжди треба.
Пам’ятай
, що ти – людина
Й знати правила повинна.
|
Не сідати на
підвіконня
|
Не для того, щоб сидіти.
Там хай квіточки стоять.
Діти ж поруч постоять.
|
Не брати в
школу зайвих речей
|
Зайві ж речі не беріть.
Ними можна травмувати.
Всім про це потрібно знати.
|
Перила і
сходи – це небезпечно!
|
В гру на східцях теж не грай.
Сходи – це вже небезпека
Й до біди тут недалеко.
15.Наполегливо учися.
|
Наполегливо
вчитися
|
У житті
це знадобиться.
Вчитись ти прийшов до школи –
Не забудь про це ніколи!
V.Фізхвилинка
VІ.Гра «Додай слово»
ü Як прокинувся – вставай.
Ти до школи …( поспішай)
ü Але й тут не поспішай.
Подивись, спочатку, чи нічого не забув, чи в портфелі все …. ( в порядку)
ü В школі, в класі не
брудни, сміття бачиш …( підніми)
ü Не носи в портфелі жуйки,
крейду, яблука, кнопки, цвяхи, сірники. А носи …( носовички)
ü Будь охайним завжди сам,
уникай дірок і … ( плям)
ü Вдома близьким не груби.
Менших захищай і … ( люби).
VІІ.Конкурс « З якої казки» (Слайд 15)
- Вгадати ім’я
героя казки і які правила поведінки порушив кожен із них або які права порушили проти них?
v Хто утік від баби з дідом
–
Не міг сидіти на вікні.
Зустрів в лісі різних звірів
І кожному співав пісні?
А хитру лисицю зустрів
І себе занапастив? («
Колобок»- не слухав старших і попав у
біду).
v В батька хлопчик дуже
гарний,
Незвичайний,дерев’яний.
Любить дуже батько сина забіяку ….(«Казка про Буратіно» –
не хотів вчитися у школі)
v Працювала я у
хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички.
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички.
v («Попелюшка» -
примушували тяжко працювати)
v Підробив він
голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
(«Вовк і семеро козенят» – правила порушили козенята, а вовк порушив право -посягнув на життя козенят)
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
(«Вовк і семеро козенят» – правила порушили козенята, а вовк порушив право -посягнув на життя козенят)
v Він звірят усіх лікує,
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
(«Айболить» - право на медичне обслуговування)
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
(«Айболить» - право на медичне обслуговування)
v Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати.
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати.
v («Котик і півник», півник не слухав старших)
VІІІ.Бесіда про обов’язки.
1. Вправа « Мозковий штурм»
ü Як ви розумієте значення слова обов’язок ?(Кожна група обговорює , а
доповідач висловлює думку)
2. Зачитування правила.(Слайд 16)
Обов’язок - це сукупність моральних
зобов’язань людини перед суспільством.
(Обов’язок – це те, що ми повинні
виконувати, щоб бути корисними собі
та оточуючим.Обов’язково потрібно щось виконувати, хочеш ти цього, чи ні)
Ø Який ваш головний
обов’язок? ( вчитися в школі, слухатися
старших)
Ø Коли ваші батьки стануть
старшими і немічними, який у вас буде обов’язок ?
( Доглядати їх в старості, бо
вони тепер дбають про вас малих)
3.Зачитування
обов’язків (Слайд 17)
Ø Поважати права інших людей
Ø Старанно
вчитися у школі
Ø Виконувати посильну роботу
Ø Берегти шкільне майно
Ø Бути чемними в школі, вдома, на вулиці
Ø Дотримуватись правил особистої гігієни
Ø Дотримуватись
правил дорожнього руху
Ø Дотримуватись моральних норм поведінки
Ø Охороняти
природу
Ø Піклуватися про
членів сімї, допомагати їм
Ø Поважати старших
Х.Підбитя
підсумків. Робота в групах
1.Вправа «
Телеграма» (Слайд 18)
- І як підсумок нашого
заходу попрошу Вас написати телеграму з 10-12 слів, у якій будуть відповіді на
такі запитання:
-Чи сподобалося тобі заняття?
-Що було важливим?
- Чому навчилися?
- Що сподобалося?
2.Побажання
А на завершення нашого заняття хочу вам
побажати, щоб у вашому житті завжди все складалося як найкраще, ростіть
здоровими і щасливими!
Ти живеш у суспільстві людському.
Без людей ти не зміг би прожить.
І хоч правил багато є в ньому,
Ти всі правила мусиш завчить.
Щоб поводитись гарно і чемно,
Та й здоров’я, й життя зберегти.
З тим, хто правила знає, приємно
Спілкуватись і разом іти.
Без людей ти не зміг би прожить.
І хоч правил багато є в ньому,
Ти всі правила мусиш завчить.
Щоб поводитись гарно і чемно,
Та й здоров’я, й життя зберегти.
З тим, хто правила знає, приємно
Спілкуватись і разом іти.
Ось і повторили ми з вами всі правила
поведінки шкільного життя. Від кожного з вас залежить, яка у вас буде
поведінка. А від поведінки буде залежати і успішність, і ваше здоров’я. Всі ви
розумні діти і я впевнена, що ви обов’язково дотримуватиметесь всіх правил, щоб
шкільне життя ваше було цікавим і безпечним, бо кожен з вас себе поважає.

Немає коментарів:
Дописати коментар