Мета: продовжувати знайомити дітей із символом Великодніх свят – писанкою, елементами її орнаментів; вчити дітей виконувати малюнок на комп’ютері, розподіляти і компонувати простір у композиції за допомогою вказаної програми; повторити правила поведінки в комп’ютерному класі та під час роботи за комп’ютером; закріплювати уміння і навички роботи з ПК; розвивати інтерес до народного декоративного мистецтва; виховувати дітей на кращих традиціях українського народу.
Обладнання: попередньо виконані малюнки та аплікації учнів; зразки орнаментів для розпису писанок; мікрофон; різнокольорові
картки; таблички з назвами груп; інвентар для театральної сценки; комп’ютери;
комп’ютерні програми «Сходинки до інформатики» та Paint .
Презентація до уроку Скачати
Презентація до уроку Скачати
Хід заняття:
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
1.
Перевірка готовності до уроку.
Ось і знову в класі гості, чути гомін, жарти,
сміх.
Нас зібралось тут багато, тож вітаємо усіх.
Подивіться всі на мене, посміхайтеся усі.
Хто готовий до роботи, хто бадьорий, - молодці!
Зніміть з лиця частинку посмішки і подаруйте її
нашим гостям.
І ми перешкоди всі пройдемо,
А хто буде сумувати, із собою не візьмемо!
- Добридень, панове художники!
Ні, я не помилилася, сказавши
саме так, бо гадаю, що це заняття – ще одна цікава сходинка до вивчення незвіданих сторінок
мистецтва, які подарують нам сьогодні наші друзі – комп’ютери.
2. Момент очікування. «Мікрофон»
- Кожне заняття в
комп’ютерному класі дарує нам щось нове, незвичайне.
Чого саме ви очікуєте від нашого уроку?
( приблизні
відповіді учнів:
·
Знову
попрацюю за комп’ютером ;
·
Дізнаюся
те, чого не знаю про писанку;
·
Буду
вчитися працювати у програмі малювання;
·
Зацікавлю
однокласників своїм виступом;
·
Дізнаюся
про нові весняні свята;
·
Подивлюся
на цікавий виступ однокласників;
·
Повторю
правила поведінки при роботі за комп’ютером; тощо.)
3.
Повторення основних правил поведінки в комп’ютерному класі.
- Перед початком роботи нагадаймо основні
правила поведінки в комп’ютерному класі
(учні повторюють правила).
v
входити і виходити з класу тільки з дозволу
вчителя;
v
дотримуватися тиші при роботі;
v
займати тільки місце, закріплене за учнем;
v
вмикати і вимикати комп’ютери тільки за
командою вчителя.
v
не торкатися дротів та монітора.
ІІ.
Вмикання комп’ютера. Правила поведінки з комп’ютером.
-
А зараз
ми ще раз повторимо правила техніки безпеки при роботі за комп’ютером, але вже
на робочих місцях. Гра « Правильно - неправильно».
Вхід в програму «Сходинки»
за алгоритмом 1.
ІІІ. Релаксація «Сонечко»:
У останньому правилі сказано, що потрібно
відпочивати під час роботи, то ж давайте і ми зробимо
паузу та відпочинемо.
- Заплющіть оченята, уявіть, що ви маленьке сонечко.
Ви прокидаєтесь, вмиваєтесь, розчісуєте свої промінчики і піднімаєтеся на небо.
Ви – велика куля, велике сонце. Ви
переповнені теплом і світлом. Ви даруєте його всій землі,лісам, полям, лукам,
річкам.
Ви вдихаєте тепло і перетворюєтесь на маленький промінчик. Ви летите над
землею і освітлюєте її. А зараз потягніться, розплющіть оченята. Ви добре
відпочили.
ІV. Робота над темою заняття.
- Вступна бесіда.
- Діти! На вулиці
буяє весна. І впродовж цієї прекрасної пори тривають свята весняного циклу. Деякі з них ми відсвяткували, а деякі
ще тільки наближаються.
Група наших краєзнавців підготувала
повідомлення про головні свята квітня і травня.
- Повідомлення групи краєзнавців.
Вивчивши календар,
ми з’ясували, що свята, які ми будемо відмічати у квітні і травні – це:
24 квітня – одне з найбільших свят -
Великдень;
26 квітня – день пам’яті аварії на Чорнобильській АЕС;
1 травня – День солідарності трудящих;
8 травня – День Матері;
9 травня – День Перемоги;
3.Продовження бесіди.
- Так, найпершим
нас з вами чекає одне з найбільших свят – Великдень.
Великий день!
Великий день!
Ясний Великдень
на землі!
Багато радості й пісень
Приніс нам ангел на крилі.
Ми з вами вже
багато говорили про це свято та про його атрибути. Сьогодні ми ще раз повернемося до невід’ємної частини
Великодня – писанки.
Писанка!
Писанка! Веселковий цвіт. Писанка! Писанка! Мій дитячий світ.
На уроках
образотворчого мистецтва та трудового навчання ви вже малювали писанки, робили
аплікації . Найкращі роботи сьогодні представлені на нашій виставці. Також на
попередніх уроках ми з вами говорили про історію виникнення писанок, крашанок, крапанок,
дряпинок тощо.
Ось про що
дізналася група краєзнавців про основні
орнаменти, які найчастіше зустрічаються на писанках.
4. Повідомлення групи. Вхід в програму презентації
за алгоритмом 2. Перегляд слайдів.
5. Читання членом групи вірша.
Ой, писанко, рідна, барвистая чічко,
Візьму тебе в церкву в воскресную нічку.
Ой, писанко, люба, які в тебе взори?
То олені, півні, ялинки та зорі.
Дивуюсь, любуюсь, та знати б хотіла.
Що кажуть ті взори? Скажи мені, мила!
Ялинка зелена і олень рогатий
Тобі пригадають зелені Карпати.
А той безкінечник біжить безкінечно,
Як наше життя по стежинці одвічно.
Тепер розумію: не дарма же мати
Мені наказали тебе шанувати.
-Бачите, який
різноманітний писанковий світ. Недарма є музей писанки в Коломиї, пам’ятник писанці в Канаді, а в столиці нашої
України, місті Київ, у приміщенні Київо-Печерської Лаври із тисяч маленьких писанок
створено мозаїчний орнамент ікони Божої
Матері. Подивіться на пам’ятник писанці.
У канадському місті Вегревіл, де мешкає дуже багато українців, створено
дванадцятиметровий пам’ятник українській писанці, що за розміром дорівнює
триповерховому будинку. Пам’ятник складено з сорока частин різних геометричних
фігур. Гігантська писанка розмальована яскравими фарбами, що надає пам’ятнику
урочистості та неповторності.
6. Хвилинка відпочинку. Гра «Колір – значення».
- Писанковий світ… Який він веселковий. Скільки
в ньому різноманітних кольорів.
А що ж означає кожен з них?
v
Жовтий – сонце, життя, осінь, достаток, місяць і
зорі, а в господарстві – врожай;
v
Синій – небо, спокій,
сила, вода, простір, а його магічне значення – здоров’я;
v
Зелений – весна, надія, добрий настрій,
воскресіння природи, багатство рослинного і тваринного світу;
v
Червоний – вогонь, цвітіння, рідна домівка;
v
Коричневий – дерево, земля-годувальниця;
v
Чорний і білий – ушанування душ померлих, подяка ангелам за
охорону від злих сил;
v
Сполучення кількох кольорів в узорі орнаменту символізує родинне
благополуччя, мир, любов, достаток.
V. Робота на комп’ютері за вказаною програмою.
-Сьогодні ми створимо свої писанки за допомогою комп’ютерної програми.
1. Запуск програми за алгоритмом 3.
2. Виконання композиції.
- Бажаю вам натхнення. А щоб було веселіше працювати, для вас такі напутні
слова:
Нумо, мишко, потанцюй! Писаночку розмалюй!
VI. Самостійна робота
учнів з перервою для вправ для очей.
VІI. Підсумки заняття.
1. Розгляд та презентація малюнків.
v
Читання
віршів учнями.
Ø Гарна писанка у мене, мабуть
кращої нема. На комп’ютері сьогодні
малювала я сама.
Ø Вас сьогодні дивував –
писаночку малював. Ви такі узори не
бачили ніколи.
Ø А у мене світяться у
ласці квіточки на писанці зірчасті.
Ø Я на своїй писанці прегарній
малювала рушничок шикарний.
Ø В мене є і хрестик, і
земля,квітка, сонце, небо і поля.
Ø Змалювала дрібно квіти, кілька
хрестиків малих ,і водичку, і листочки, й поясочок поміж них.
Ø А на моїй писанці – на лужку красується
веснонька у вінку.
Ø А у мене сонечко загляда в
віконечко, хвильками біжить струмок на уквітчаний лужок.
Ø Квіти, хвильки, деревця…
Гарна писанка оця.
Ø Я на писанці своїй малювала
квіти, щоб раділи завше їй і дорослі й діти.
- Виступ театральної групи «Веснянка»
-
Як
уже було сказано членами групи краєзнавців, незабаром ми святкуватимемо День
матері. Це свято дуже тісно пов’язане з Великоднем, з писаночками. Бо саме Божа
Мати першою хотіла врятувати свого Сина, коли того прирекли на муки злії люди.
v
Виконання
«Легенди про писанки»
Забажала Божа
мати Сина Йсуса рятувати, як взяли його на муки фарисеї, люті злюки.
Полотенце десь
дістала і яєчка нав’язала. До Пилата йде в палати, ласки синові благати.
Стала мирно на
порозі – серце билося в тривозі. І ридали очі-зорі в материнськім лютім горі.
-
Він не винен, ясний пане! Чи зробив щось зле, погане?
Не дозволь
його вбивати. Я прошу тебе, Пилате!
Відповів Пилат погрізно: « Мати, ти прийшла запізно!
Все дарма! Тієї
ночі смерть йому закрила очі…»
Мати зойкнула,
збіліла, похитнулася, зомліла…
Защеміло болем
серце, з рук упало полотенце. А яєчка розгубились, по підлозі покотились.
І, вдаряючись
об камінь поробились Писанками.
Наче квіти,
наче зорі, в пишні вбралися узори, кольорами засіяли, мов веселка через хмари.
Стрепенувсь
Пилат із дива: «Мати, мати нещаслива!
Вірю,син твій –
Бог обнови, не хотів його я крові!»
Писанки, мов
пишні квіти, розкотилися по світу.
Люди стали їх
збирати, Бога Сина прославляти!
Отож , ви
переконались, що мати – найдорожча людина в світі. Вона готова на все, щоб
врятувати свою дитину, навіть пробачити своїх найзапекліших ворогів. І це зараз
доведуть наші артисти з театральної групи «Веснянка».
v
Сценка
«Серце матері»
(Звучить мелодія .Дівчинка в костюмі пташки дістає з гнізда яєчка, роздивляється
і ніжно кладе назад)
Пташка:
От я й дочекалася світлого дня: Буде щастя
і радість у нашій сім’ї!
Шкарлупу сьогодні проб’є пташеня! Мої любі! На
хвильку залишу я вас,
І вийдуть на світ дитинчата мої. Вашій
мамі водиці напитися час
(Пташка цілує їх, кладе до гніздечка, змахуючи «крильми», віддаляється. До
гнізда прямують хлопчик і дівчинка)
Дівчинка: Он пташка
злетіла! Там, певно, гніздечко…Так, дійсно! Дивись, тут маленькі яєчка!
Хлопчик: Гарненькі
які! Я візьму їх собі. Як хочеш, одне
подарую тобі.
(Дає одне яєчко хлопчикові. Пташка бачить, швидко повертається і розпачливо
змахує руками)
Пташка: Залиште
яєчка! Куди ж ви, куди?! Ну хто міг чекати такої біди?!
То ж діти мої! То надія моя! Віддайте, благаю! Благаю вас я!
Дівчинка: Кумедна
пташина! До нас причепилась…За нами летить… Ой! Яєчко розбилось…
(Озирається на пташку, впускає яєчко додолу.)
Хлопчик: Розіб’ємо й
друге! (Кидає яйце)
Пташка (схоплюється)
Не треба! О, ні… Які ви жорстокі! О, горе мені…
Як
стогне, як плаче пташине серденько…Мої сизокрилі! Мої ви рідненькі…
(Звучить музика. Діти йдуть лісом. Пташка зникає.)
Дівчинка: Пташка нас
облишила, відстала.
Хлопчик (озираючись): Здається, ми з тобою заблукали. Куди йти далі, просто невтямки…
(До дітей наближаються з різних сторін лісові духи)
1 дух: Це ми усі заплутали стежки!
Хлопчик: Ви хто?
2 дух:
Ми – духи лісові: Ух і Ах!
На злих людей наводимо ми жах!
Дівчинка: А ми не злі…
1 дух: Тоді чому з
гніздечка взяли та ще й розбили два яєчка?
Розбили
серце матері-пташині, яка від горя гірко плаче нині!
Хлопчик: Ми не
хотіли… Правда, ми не знали… Ми просто так
яєчка ті дістали…
Дівчинка: Пробачте
нам, будь ласка, ми не злі. Ми просто
недосвідчені, малі…
2 дух: Ми за жорстокість покараєм вас! Провину вам спокутувати час.! (Духи зникають)
Дівчинка: Що нам
робити, брате? Невтямки. Настане ніч
і нас з’їдять вовки…
І мама буде плакати за нами, як
пташка за своїми дітлахами.
(Діти обіймаються, починають плакати. З’являється пташка)
Пташка: Фіть-фіть!
Вперед за мною йдіть!
Хлопчик: Дивись,
пташина щось нам гомонить!
Пташка: Фіть-фіть!
Вперед за мною йдіть!
Хлопчик: Вона нас
кличе, кличе за собою! (Діти прямують
за пташкою)
Дівчинка:
Нарешті стежка! Бачиш, ось вона! Нам все-таки знайти її вдалось! Це пташка нам дорогу показала.
Ми скривдили її – вона нас врятувала! Спасибі, пташечко!
Пробач нам, прощавай!
Хлопчик:
Нам дуже соромно… Пробач за все… Бувай! (Діти йдуть. До пташки підходять лісові
духи)
1 дух:
2 дух:
Ми так старалися, заплутали стежини, Навіщо ж ти
сама їх врятувала?
Щоб не дійшли ті вбивці до хатини. Нехай би вони в
лісі ночували!
Пташка:
Я бачила біду на власні очі. І горя їхній матері не хочу.
1 дух:
2 дух:
Це казка. Вона трішечки сумна. Це
казка. Та, будь ласка, у житті
Нас доброти й любові вчить вона. Не кривдіть
матерів – вони святі!
І людяності вчить, вчить шанувати
Ті почуття, що має в серці мати.
- Заключне слово вчителя.
-
Ось і
закінчився наш урок. Чи збулися ваші сподівання і очікування?
( відповіді учнів).
Я хочу ще раз привітати вас і всіх присутніх з прийдешніми святами такими
словами:
Ой, сонечку-батечку, догоди! А ти, земле-матінко, уроди!
Дай усім нам, Боже, на хліб-жито рід, на людей –
здоров’я, а на статок – плід!
Христос Воскрес! Воістину воскрес!
- Вихід з програми.
- Вимкнення комп’ютерів.
- Приведення до порядку робочого місця.
Немає коментарів:
Дописати коментар