Андрушківська загальноосвітня
школа
Урок розвитку зв’язного
мовлення у 4 класі
Збережи ялинку.
Як писати замітку
Мета: розглянути
сутність поняття «замітка»; відпрацювати навички щодо складання заміток до
періодичних видань; створити умови для активної співпраці учнів з учителем на
уроці; добираючи певні вправи, формувати навички аналізу; розвивати зв’язне
мовлення, мислення, швидкість реакції під час відповіді на запитання, уміння
логічно будувати думки; виховувати ціннісне ставлення до природи, сприяти
екологічному вихованню учнів.
Обладнання: картка зі зразком дитячої замітки, ТЗН для
демонстрування слайдів, презентація «Штучні ялинки», виставка саморобних
штучних ялинок, розмальовки ялинок, фішки для роботи в групах, інвентар для
інсценізації.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
1. Привітання.
Діти, сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
У мовну країну прекрасну й чудову.
Що нас чекає там ще невідомо!
На нашому уроці присутні гості. Поверніться до них і привітайте.
Добрий день! У добрий час!
Радо ми вітаєм вас!
З миром зустрічаємо, щастя вам бажаємо!
2. Момент очікування.
«Мікрофон».
Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Яким, на вашу думку, він має
бути?
3. Аутотренінг.
А, щоб ваші очікування і сподівання здійснились, проведемо аутотренінг для
налаштування на плідну роботу.
Я – учень
§ Я ходжу до школи
§ Я люблю вчитись
§ Я все розумію
§ Я все хочу знати
Урок має бути:
§ Цікавим
§ Казковим
§ Повчальним
§ Продуктивним
Ми будемо:
§
Уважними
§
Активними
§
Зібраними
§
Дисциплінованими
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
1. Розгадування кросворду «Ялинка»
м
|
е
|
т
|
е
|
л
|
и
|
ц
|
я
|
||||
б
|
у
|
р
|
у
|
л
|
ь
|
к
|
а
|
||||
з
|
и
|
м
|
а
|
||||||||
с
|
н
|
і
|
г
|
||||||||
к
|
р
|
и
|
г
|
а
|
|||||||
с
|
а
|
н
|
и
|
1.
Вітер в полі
завива,
Сніг ланами
стелиться.
Скрізь дороги
замела
Зимова …(метелиця).
2.
Що висить зимою
Донизу
головою? (Бурулька)
3.
Прийшла до нас
бабуся у білому кожусі
Поля причепурила,
пухнастим снігом вкрила.
Вгадайте, хто вона
– бабуся чепурна? Зима)
4.Я падаю на ваші хати. Я
білий-білий, волохатий.
Я прилипаю вам до ніг і
називаюсь просто…(сніг)
5.Узимку ми надворі
знайшли велике скло.
Коли занесли в хату, водою потекло.
(Крига)
6. Ріжуть лід,
крешуть лід,
Залишають білий слід. (Ковзани).
2.
Інсценізація вірша
О. Олеся «Ялинка»
Наш сьогоднішній урок буде присвячений цій лісовій
красуні. Пропоную подивитися і послухати, яка пригода трапилася з героями вірша
Олександра Олеся «Ялинка».
3.
Бесіда за змістом вірша.
·
Яку
пору року згадано у вірші?
·
Чому
наш герой вирушив до лісу?
·
Хто
хотів завадити йому?
·
Чому
зайчик так учинив?
·
Якби
у вас була можливість опинитися на місці героїв, чиє місце ви обрали б?
Поясніть чому.
4.
Хвилинка-цікавинка.
Ви зараз висловили свої власні думки.
А чи знаєте ви, що є багато цікавинок, пов’язаних з
чудовою традицією – встановлювати саме ялинку як символ новорічних свят.
(Повідомлення учнів)
§
Цікаво
знати, що Новий рік не завжди відзначали 1 січня. Це сталося після наказу Петра
І про реформування календаря . Тоді і започаткували звичай святкувати Новий рік
з 31 грудня на 1 січня. Нині багато
народів світу відзначають це свято 1 січня.
§
Якось
морозного Святвечора ватажок німецької реформації Мартін Лютер повертався
додому. Дорога пролягала через густий ліс. Раптом чоловік побачив дивовижне
видовище: крізь пухнасте віття однієї з ялинок просвічували зорі! Той зимовий
пейзаж настільки запам’ятався Мартіну, що він поставив ялинку у себе вдома і
прикріпив до неї свічки. Яскраві вогні робили ялинку особливо прекрасною й
загадковою. Вона нагадувала чоловікові про зоряне небо.
§
Згідно
зі стародавнім французьким літописом, перші святково вбрані ялинки з’явилися
1605 року в Ельзасі у Франції: «На Різдво в місцевих будинках установлюють
ялинки, а на їх гілки вішають троянди з кольорового паперу, яблука, печиво,
шматочки цукру, цукерки.
§
Згодом
традицію прикрашати ялинки перейняли німці, а пізніше – інші європейці. Та
розкіш святкової ялинки на той час була доступною лише багатим дворянам і
купцям.
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
1.
Слухання оповідання «Ялинка»
У наш час люди замислилися над
тим, що ялинкам загрожує неминуче знищення. Простежимо це в уривку з
оповідання, що підготувала учениця нашого класу.
Ялинка
Ось уже кілька років ми не
купуємо новорічних ялинок, а прикрашаємо ту, що росте на подвір’ї біля
Оленчиного вікна. Сталося це після зустрічі з Павлом Івановичем. Несли ми того
вечора з базару пишне деревце. Аж тут підходить лісник. Погомоніли про се, про
те, а на прощання дядько Павло і запитує:
-
Скільки
за цю красуню?
-
Два
карбованці заплатили.
-
Жаль,
- якось болісно зітхнув Павло Іванович.
-
Що
жаль? – перепитую.
-
Отаку
красу нищити… І в селі, і в містах кожний неодмінно хоче придбати ялинку на
свято. І навіть не подумає, що для того, аби виросла ось така, як у вас,
потрібно щонайменше десять років чекати! Якби моя воля, то геть би заборонив
рубати і продавати ялинки. Постоїть вона в хаті для втіхи тиждень-два – і на
смітник. Хіба це по-людському?...
2.
Бесіда за змістом уривка.
§
Якою
є тема цього тексту?
§
Яка
мета?
§
Яку
ялинку ви влаштовуєте вдома на свято?
3.
Перегляд виставки та слайдів з альтернативними ялинками.
Але ж не
обов’язково зрубувати і встановлювати вдома живу лісову красуню. Адже в наш час
є багато способів і можливостей замінити живу ялинку на штучну. Ось погляньте
на виставку наших ялинок, виготовлених власними руками з підручних матеріалів.
Своєю красою вони мало чим поступаються справжнім ялинкам. А ще можна
виготовити і ось такі штучні красуні.
(демонстрація слайдів)
ІV. Повідомлення
теми і мети уроку.
1. Чи передплачуєте ви дитячі газети та журнали?
Які? (відповіді учнів)
2. А чи доводилося вам писати замітки до цих видань?
3. Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати замітку до
дитячого журналу.
V. Робота над темою уроку.
1.
Словникова робота. Пояснення поняття «замітка».
Замітка – це
невеличка стаття, присвячена конкретному факту, позитивному чи негативному. Від
звичайного твору замітка відрізняється стислістю, влучністю мови, а також тим,
що в ній завжди гостро ставиться проблема, нерідко міститься заклик, звернення
до читача (іноді в заголовку). Замітка може також містити просто повідомлення,
нову цікаву інформацію.
2. Колективна робота. (На дошці слайд із зразком дитячої
замітки)
Доброго дня, “Соняшнику”!
Передплачую журнал уже кілька років.
Для мене ти – справжній друг. Розповім про себе. Мені 10
років. Вчуся у 4 класі. Живу у Карпатах. Люблю малювати, читати. Із
задоволенням допомагаю матусі, охоче граюсь із молодшим братиком. Маю багато
друзів.
Гребенчук Євген
·
Прочитайте уважно замітку вашого
однолітка до журналу самостійно;
·
Читання замітки учнем;
·
Чому цей текст можна назвати заміткою?
·
Позитивне чи негативне відтворено у
замітці?
·
Яка тема замітки?
·
Яка мета написання замітки?
·
Що є обов’язковим у написанні замітки?
4. Читання
подібної замітки, складеної ученицею класу.
5. Підготовча
робота до самостійного написання колективної замітки за опорним планом (на
дошці).
План
1. Звернення
до журналу «Юннат».
(пояснити назву журналу)
2. Розповідь про шкільну акцію «Ялинка
своїми руками».
3. Міркування з приводу доцільності
збереження ялинки.
4. побажання читачам журналу.
5. Підпис.
VІ. Фізкультхвилинка.
Перед тим, як ви
приступите до виконання письмової роботи, давайте відпочинемо, наберемося сил
для плідної роботи.
VІІ. Складання власної замітки. Робота в групах.
1. Об’єднання учнів в групи.
2. Самостійна робота.
Учні складають замітки за опорним планом,
учитель коригує, допомагає учням, які потребують допомоги.
3. Читання складених групами заміток.
VІІІ. Підсумок уроку.
1. Вправа «Інтерв’ю» .
Сьогодні ви всі стали авторами своєї
першої в житті замітки. Які ваші враження від проведеної роботи?
2. Заключна бесіда.
-
Сьогодні наш урок пройшов за законом
«Збереження та примноження природи». Природа – невід’ємна складова нашого
життя. Завдяки їй ми задовольняємо всі свої потреби. Проте останнім часом
людина почала замислюватись над тим, що
руйнування природи призводить до значних проблем. Я вважаю, що у нашому класі навчаються діти, які намагаються
своїми ще маленькими силами допомогти природі. Роблячи іноді цікаву справу, ми
розв’язуємо велику проблему. Так, на прикладі акції «Ялинка власними руками» ви
власноруч зробили такі красиві
композиції, що не гірше, ніж справжня ялинка, прикрашатимуть наші оселі. Але,
крім того, ми зробили ще одну справу -
ми не залишили місця у приміщенні для справжньої лісової красуні. Нехай її
місце буде у лісі. Там їй буде затишно і спокійно. А ваші замітки я надішлю до
редакції газети «Долонька».
3. Вірші про ялинку.
4. Подарунки за участь в акції –
розмальовки ялинок.
5. Домашнє завдання: за допомогою батьків
спробувати скласти невеличкий власний вірш про ялинку.
Немає коментарів:
Дописати коментар